Dřevo na altán, schodiště i saunu

Dřevo na altán, schodiště i saunu

Dřevo je vděčný materiál a jeho kvalitu oceníte v interiéru domu i na zahradě. Používá se na obklady, stavbu pergol, altánů, na podlahy, schodiště, sauny, ploty a nábytek.

Není nic příjemnějšího než posedět za pěkného počasí venku. Ideálně pod pergolou nebo altánem. Tento požitek si může dopřát každý, kdo má kousek vlastního pozemku. Je potřeba si udělat plánek, nakoupit dřevo a pustit se do díla. Stavební řezivo se vyrábí v určitých profilech a libovolných délkách, z různých dřevin. Na altány se často používá smrkové dřevo, které je poměrně lehké a přitom pružné a pevné. Před samotnou stavbou altánu je třeba najít co nevhodnější umístění, mělo by být závětrné s rovným povrchem. Také je třeba pamatovat na to, že nemůžeme stavět těsně u sousedova pozemku, ale minimálně dva metry od něj. Stanoví to stavební zákon. Jestliže plocha našeho altánu nepřesáhne 25 metrů čtverečních, nebudeme potřebovat stavební povolení. Altány se dělají kruhové, čtvercové, obdélníkové nebo i šesti až osmiúhelníkové. Mnohoúhelníkové altány jsou konstrukčně složitější, ale o to lépe vypadají a dodají vaší zahradě romantickou atmosféru. Altány jsou vždy zastřešené, boky jsou otevřené nebo zakryté. Buď lehkou dřevěnou konstrukcí, po které se mohou pnout popínavé rostliny nebo keře, pevnými stěnami nebo sklem. Na střechu se doporučuje asfaltový šindel, který je praktický, lehký a dobře vypadá.

Smrk se používá i na dřevěná schodiště, při jejich budování se používá také dub, jasan nebo borovice. Měkká dřeva jsou levnější, ale méně trvanlivá. Například dub je cenově dostupný, odolný a nenáročný na údržbu. Při výběru schodiště by neměl hrát roli jen design, ale je třeba pomyslet také na to, jakou funkci bude plnit. Jestli povede do málo nebo hodně využívaných místností, budou-li po něm chodit mladí nebo staří lidé, budeme-li po něm přenášet nějaké předměty a podobně. Frekventované schodiště by mělo být dostatečně široké, aby se po něm vyhnuli dva proti jdoucí.

A smrk do třetice. Třeba k výstavbě domácí sauny. Můžete ji umístit v domě i venku, třeba na zahradě. K její stavbě se používá také osikové, olšové nebo cedrové dřevo. Na pohodlí a celkový dojem má velký vliv provedení interiéru sauny. Jsou to hlavně lavice. Mohou být jednoduché, ale také vyrobené z více druhů dřevin nebo kombinované s nerezem, s klenutými tvary nebo z ohýbané dýhy.

Práce se dřevem je velmi příjemná, ale kdo nemá potřebné dovednosti a zručnost, raději by si měl na složitější konstrukce najít šikovného truhláře. Pak bude výsledek stoprocentní.